مدیریت انبار سیناپ WMS

هدف هر انبار کنترل ورود و خروج و موجودی کالاها به بهترین و موثرترین روش ممکن است. با پیشرفت تکنولوژی و رقابتهای فشرده، روشهای کاغذی پاسخگو نمی­ باشند. راهکار جامع انبار سیناپ در این حوزه ، جمع­ آوری اطلاعات در لحظه، مکانیزه کردن فرآیندها و شناسه­ دار کردن کالاهای هر مجموعه را باهم ترکیب و ارایه می ­نماید. تمامی فرآیندهای هر انبار شامل دریافت کالا، رسید، جانمایی، انبارگردانی، تحویل کالا و حواله به­ طور قابل ملاحظه­ ای بهینه شده و صرفه­ جویی زمان موجب افزایش منافع مجموعه ها خواهد شد.

سیستم مدیریت انبار می­تواند به شکل مستقل و یا یکپارچه و دارای ارتباط با سایر سیستم­ های هر سازمان از قبیل ERP،نرم­ افزارهای جامع مالیTotal Solution) ) باشد. نرم ­افزار مدیریت انبار(WMS)، دستگاه های پرتال جمع­ آوری داده­ ها (هندهلد)، بارکدخوان­ ها، تجهیزات چاپ برچسب و بارکد و زیرساخت شبکه بی­سیم(در صورت نیاز به استفاده از روش درلحظه_online_) اجزای اصلی استقرار یک سیستم مکانیزه انبار به شمار می­ روند.

 

ردیابی و مدیریت مکانیزه انبار چیست؟

سیستم مدیریت انبار(WMS) به عنوان یک بخش حیاتی از زنجیره تأمین در هر سازمان محسوب می­شود. در محیط­ های انبار که کالاهای متعددی وجود دارند، هدف از یک سیستم مدیریت انبار کنترل تمامی عملیات در مراحل مختلف از قبیل دریافت، جانمایی، جمع­ آوری و حمل کالاها می­باشد. در روش­های قدیمی این عملیات با کاغذ ثبت و کنترل می­شد و با خطاهای زیاد، کند بودن فرآیندها و عدم وجود اطلاعات صحیح همراه بود.

ارتقاء و تکامل سیستم­ های انبار همانند سایر راهکارهای نوین است که برحسب نیاز و به واسطه شرایط رقابتی بازار، افزایش دقت و سرعت در سرویس­ دهی به مشتریان ایجاد شده است. استفاده از سیستم­های شناسایی خودکار از قبیل تجهیزات بارکد اسکنر، دستگاه­های جمع­ آوری اطلاعات(هندهلد)، زیرساخت شبکه بی­سیم و نرم­ افزارهای پیشرفته امکان مدیریت در لحظه و پویای جابجایی­ های مواد و محصول را فراهم می­سازد. افزایش سرعت و دقت در انبارهایی با حجم کالای بالا با وجود راهکار یکپارچه نرم­افزاری و سخت­ افزاری قابل اجرا می­باشد.

استقرار روشهای نوین و موثر با استفاده از سیستم مکانیزه انبار موجب بهره­ وری در سایر فرآیندهای یک مجموعه از جمله تولید، حمل و نقل، سفارش­گیری و حتی سیستم­های حسابداری و مالی می­شود. سیستم انبار مکانیزه(WMS) می­تواند به صورت یک نرم­ افزار مجزا با قابلیت اشتراک گذاری داده­ ها با سایر نرم­ افزارهای موجود در هر کسب و کار باشد.

 هسته اصلی یک سیستم انبار شامل دریافت کالا، جانمایی، جمع­ آوری، بسته­ بندی و ارسال است. در لایه­ های جزیی­ تر از آیتم­هایی مثل شرح و محل کالا، تعداد، واحد سنجش کالا، اطلاعات و سفارشات خرید و فروش به منظور تعیین اصولی چگونگی جانمایی و جمع­ آوری اقلام استفاده می­شود.

 

مواردی که هنگام استقرار سیستم مکانیزه انبار باید درنظر گرفته شود به شرح زیر است:

-         کالاها در چه سطحی از بسته ­بندی ردیابی می­شوند.

-         اطلاعات در لحظه(On line) ویا بچ(Off line) مورد نیاز است.

-         برای ردیابی کدام آیتم مثل بچ، لات و سریال مهم است.

-         اقلام موجود در انبار از قبل دارای لیبل بوده ­اند. ( لیبل خود مجموعه یا پارت نامبر اصلی آنها )

-         آیا شبکه بی­سیم(Wireless) در محل انبار وجود دارد.

-         گزارشاتی که از سیستم مدنظر است.

-         چه تعداد کاربر در انبار وجود دارد.

-         آیا نیازی به ارتباط پایگاه داده نرم­ افزار انبار با سایر نرم ­افزارهای موجود وجود دارد.

بهره­ وری: افزایش بهره­ وری با استفاده از مدیریت اطلاعات صحیح و حذف کاغذ در فرآیندهای انبار.

دقت: حذف دخالت کاربر و به تبع آن خطاهای موجود به واسطه جمع­ آوری مکانیزه داده­ ها.

اطلاعات در لحظه: امکان ارسال در لحظه(On line) اطلاعات تراکنش­های انبار درصورت دسترسی به پایگاه داده

یکپارچگی: امکان اتصال به بستر نرم­ افزاری موجود در مجموعه­ ها از قبیل ERPیا سایر نرم­ افزارهای مالی و اداری.

دستگاه هند هلد

 

دستگاه لیبل پرینتر

*        نرم ­افزار مدیریت انبار: کلیه عملیات انبار، ردیابی و مدیریت اطلاعات در نرم ­افزار انجام می­گیرد. نرم ­افزار مذکور دارای ویژگی­ های دلخواه مانند تراکنش در لحظه(On line) با دستگاه­های جمع­ آوری اطلاعات(هندهلد) و قابلیت اتصال به سایر نرم ­افزارهای موجود(مثل ERP) است.

*        دستگاه جمع­ آوری اطلاعات(هندهلد): ابزار جمع آوری اطلاعات پرتابل به کاربران جهت ثبت، مدیریت و کنترل فرآیندهای مربوط به آنها است. هندهلد دارای امکانات متعدد از قبیل اتصال درلحظه(Wireless) ، مقاومت بالا در برابر ضربه­ پذیری، امکان انتقال صوت (VoIP) و... است..

*        بارکداسکنر: براساس نیاز هر انبارممکن است به دستگاه­های باسیم، بدون ­سیم و دوبعدی نیاز باشد. 

*        شبکه بی­سیم(Wireless): چنانچه جهت انتقال و مدیریت اطلاعات بین دستگاه­های پرتابل(هندهلد)، یا اسکنرها و نرم­ افزار مرکزی انبار، ارتباط درلحظه(On line) نیاز باشد.