نرم افزار و سیستم لیبلینگ و بسته بندی کالا Sinap LPS

نرم افزار لیبلینگ و بسته ­بندی کالا چیست؟

نرم افزار لیبلینگ و سیستم لیبلینگ کالا شرکت سیناپ به­ عنوان یک بخش از مجموعه ­هایی محسوب می­شود که با تعدد کالا، بسته­ بندی­های مختلف و نیاز به عامل ردیابی (مثل سریال، بچ و...) مواجه هستند. سیستم لیبلینگ کالا علاوه بر مدیریت اطلاعات و ارایه گزارشات گوناگون می­تواند به­ عنوان یک بستر اطلاعاتی محسوب شود که خوراک آماده سایر نرم ­افزارها و فرآیندها از قبیل انبار مواد اولیه، محصول، بسته­ بندی و خدمات پس از فروش را ارایه می­نماید. در روش­های قدیمی تمام این عملیات با کاغذ ثبت و کنترل می­شد و با خطای زیاد، کند بودن پروسه­ ها و عدم وجود اطلاعات صحیح همراه بود.

مواردی که هنگام استقرار سیستم مکانیزه لیبلینگ و بسته­ بندی می­بایست درنظر گرفت: - کالاها درچند سطح بسته­ بندی وجود دارند. - کالاها درچه سطوح بسته ­بندی نیاز به ردیابی دارند. - جهت ردیابی کدام آیتم (مثل کد، بچ، سریال و...) مهم است. - آیا کالاها از قبل برچسب بارکدی دارند و نیازی به حفظ اطلاعات آنها است. - گزارشاتی که از سیستم انتظار می­رود ، چیست. - آیا نیاز به ارتباط با سایر نرم ­افزارهای مجموعه وجود دارد.

شرایط رقابتی بین شرکت­ها و پیشرفت تکنولوژی موجب شده تا مجموعه­های تولیدی، صنعتی و بازرگانی جهت ایجاد وجه تمایز و ارایه خدمات پس از فروش مناسب، محصولات و کالاهای خود را با شناسنامه خاص در بازار توزیع نمایند. این شناسه به ­صورت برچسب حاوی اطلاعات کالا (نام کالا، قیمت کالا، مشخصات فنی، تاریخ تولید و انقضاء و...) می­باشد. این فرآیند تحت عنوان لیبلینگ شناخته می­شود. برچسب مذکور می­تواند حاوی بارکد بوده و براساس نیاز مجموعه و امکانات نرم ­افزار گزارشات و کنترل­های متعددی در قسمت­های تولید، بسته­ بندی، تحویل به انبار و... داشته باشد و یا تنها اطلاعات یک محصول را به ­صورت نوشتاری و محدود به شکل ساده نشان دهد. منظور از سیستم لیبلینگ و بسته­ بندی شرکت سیناپ، حالت اول(لیبل حاوی بارکد) است. سیستم لیبلینگ و بسته­ بندی می­تواند به شکل مستقل و یا یکپارچه و دارای ارتباط با نرم­ افزار انبار و یا سایر نرم­ افزارهای هر مجموعه باشد.

مزایای ویژه سیستم لیبلینگ و بسته­ بندی چیست؟

میلیون­ها شرکت درسراسر دنیا از سیستم بارکد (چاپ برچسب به­صورت بارکدی) به­ منظور ارتقاء مدیریت اطلاعات، دسترسی سریع به داده­ ها، کاهش هزینه­ ها و افزایش راندمان خود استفاده می­کنند. برخی از مزایای این سیستم شامل موارد زیر است:

دقت: افزایش چشمگیر دقت اطلاعات با سیستم لیبلینگ و چاپ برچسب مبتنی بر بارکد و ایجاد بستری جهت جمع­ آوری مکانیزه اطلاعات درسایر فرآیندها مانند تولید، انبار، خدمات پس ازفروش و...

بهره­ وری: افزایش بهره­ وری (تسریع در عملیات هرواحد و آزادسازی زمان پرسنل) باتبدیل روش­های دستی به سیستم­های الکترونیکی و دیجیتال و فرآیندهای درلحظه(On line).

ردیابی: ردیابی عملیات کاربران و مدیریت آن­ها و جلوگیری از گلوگاه­ ها در ایستگاه­های ورود اطلاعات با سیستم کنترلی دقیق در هر پروسه.

 -       چاپ لیبل بر اساس طرح و ساختار تعریف شده و حذف مراحل دستي جهت درج اطلاعات روي محصول ، اقلام و بسته بندیهای مرتبط.

-       چاپ برچسب فلزي و جايگزيني آن با پلاك فلزي و تسهيلات بسيار عمده در ارتباط با طراحي مطالب چاپي روي پلاك مشخصات و جلوگيري از ضايعات موجود در تهيه پلاكهای فلزي.

-       امکان چاپ برچسب درسطح واحد کالا، بسته، کارتن و پالت.

-       قابلیت تعریف و یا دریافت اطلاعات کالا و گروه­بندی آن به­صورت درختی.

-       تعریف واحد سنجش و تعیین نوع بسته بندی محصول.

-       تعریف نیاز به توزین ، شماره سریال ، بچ و متراژ برای محصولات.

-       امکان ثبت اطلاعات توزین محصول به صورت دستی یا اتوماتیک (دریافت از ترازوی دیجیتال).

-       امکان چاپ برچسب دوتکه بر اساس تعداد هر قطعه خاص بکاررفته در محصول 

-       تعریف ایستگاههای بسته بندی و اختصاص برنامه به آنها.

-       ثبت اطلاعات مورد نیاز در ایستگاههای بسته بندی از جمله شماره ایستگاه، تاریخ شروع بسته بندی و  تاریخ اتمام بسته بندی

-       ارتباط سريال محصول با كد رديابي قطعات جهت ثبت و ردیابی  شيفت توليدي ، اپراتور مونتاژ ومسئول كنترل كيفي و ...

-         سرعت خط بر اساس فاصله زماني بين دو بسته بندي.

-       انطباق شماره سريال بدنه با سريال كارتن و كارت گارانتي توسط سيستم و حذف هرگونه خطاي اپراتوري ممكن در اين ارتباط.

-       وجود باركد روي برچسب كارتن به منظور مكانيزه كردن ثبت ورود و خروج كالا به انبار محصول

-       از بين بردن مشكلات مربوط به ثبت دستي شماره هاي سريال و جلوگيري از خطا هاي اپراتوري و آزاد كردن وقت پرسنل.

ایجاد زمینه ای جهت تنظيم اتوماتيك پكينگ ليستهاي مربوط به اقلام تحويلي به انبار و يا كالاي ارسالي همراه با صدور قبض انبار و حواله انبار بر اساس ورود و خروج فيزيكي كالا و اطلاعات ارسالي از اسكنر قرائت باركد.

دستگاه لیبل پرینتر

 

دستگاه موبایل کامپیوتر

-         نرم­ افزار لیبلینگ و بسته­ بندی: به منظور کنترل ، مدیریت و گردش اطلاعات و عملیات وقابلیت اتصال به سایر نرم افزارهای موجود در مجموعه.

-         بارکد اسکنر: براساس نیاز پروژه به منظور ثبت بارکدها.

-         چاپگر برچسب (لیبل پرینتر): به منظور چاپ برچسب­های بارکدی برای کالاها و بسته­ بندی­ های آن­ها.

-         دستگاه جمع­ آوری اطلاعات(هندهلد): بر اساس نیاز پروژه به منظور ثبت اطلاعات در لحظه و جلوگیری از خطاهای احتمالی.