نرم افزار پخش و توزیع و سفارشگیری همراه Distribution Software

نرم افزار پخش و توزیع Distribution Software درفضای کسب وکار امروز چگونگی عرضه محصولات از اهمیت به­ سزایی برخوردار است,  نرم افزار پخش و توزیع دربرخی موارد ارتباط تنگاتنگ فروشندگان با مشتریان فراتر از روش­هایی مانند تلفن، اینترنت و... بوده ونیاز است به صورت فیزیکی و مویرگی در محل مشتریان حضور داشته و از ابزارهای مناسب جهت ترغیب آنها به سمت خرید محصول استفاده شود, نرم افزار پخش و توزیع مویرگی پاسخی به این نیاز است, این روش امکانی را ایجاد می­نماید تا معرفی محصولات، سفارشگیری، صدور فاکتور و تسویه حساب در محل انجام شود. ترکیب تجهیزات موبایل کامپیوتر (هندهلد)، پرینترهای پرتابل و نرم­ افزار مربوطه ابزاری را دراختیار مجموعه­ ها قرار می­دهد تا درهرزمان فرآیند سفارش­گیری، بارگیری، حمل و تحویل و توزیع محصولات به درستی انجام پذیرد. همچنین در صنایعی که تعیین نقطه سفارش به اطلاعات صحیح، درلحظه و موثر تیم­های فروش میدانی بستگی دارد، این ابزار نقش قابل توجهی ایفا می­کند,

مزایای ویژه سیستم پخش و توزیع مویرگی چیست؟

چنانچه یک نرم افزار پخش مکانیز به خوبی طراحی و پیاده­ سازی شده باشد، ویژگی­های زیر را خواهد داشت: · دقت: حمل و توزیع اقلام سفارش به صورت صحیح درهر سفارش. · بهره ­وری: افزایش فرآیند سفارش گیری و توزیع. · قابلیت ردیابی: ردیابی فرآیندهای اجرایی سیستم­های فروش، کالاهای حمل شده، ضایعات و مرجوعی. · گزارشات مدیریتی: ایجاد مسیرهای فروش و توزیع موثر و میزان موجودی براساس گزارشات سیستمی.

مدیریت پخش و توزیع مویرگی چیست؟

روش­های تحرک محور(میدانی) در فروش موجب می­شود تا فعل و انفعال بیشتری با مشتریان درمحل آنها وجود داشته باشد. سیستم مکانیزه پخش وسیله­ای به منظور هدایت سفارش به مرحله فروش قطعی و تحویل درمکان مشتری است. داده­ های دقیق و قابل اطمینان از جزئیات سفارشات و ردیابی ویزیتورها ،صحت عملکرد فروش و اعتماد به سهم بازار مجموعه­ ها را مشخص می­سازد. بهترین تعریف برای سیستم سفارش­گیری مکانیزه این است که یک وسیله نقلیه یا ویزیتور با انبار متحرک و پایانه فروش می باشد. هر ماشین حمل انباری از محصولات(انبارک) دارد که درپایان هرروز تسویه حساب انجام می­دهد و ورود وخروج آن نیز معین است. چنانچه موزع و ماشین حمل در محل سفارش بگیرند می­بایست از تحویل آن مطمئن شد و در صورتی­که ویزیتوری سفارش بگیرد می­بایست از موجودی واقعی انبار مرکزی مطلع باشد. داشتن سفارش و انبارک( انبار ماشین حمل) قدم اول است. قدم بعدی داشتن مسیربندی تحویل، توزیع، زمانبندی و ردیابی آن است. در سیستم­های نوین نقشه و مسیرهای منتهی به مقصد نیز وجود دارد. هر مشتری سفارش­ گذاری کرده و پرداخت را به صورت مستقیم انجام می­دهد. دسترسی به اطلاعات حساب مشتریان جهت میزان اعتبار، مانده حساب و سقف اعتبار از ویژگی­های اولیه یک سیستم سفارش­گیری مکانیزه است. درحالتی که ویزیتورها بدون انبارک اقدام به سفارش­گیری می­کنند ارسال اطلاعات به دفتر مرکزی درلحظه امکان­پذیر است. تمامی این امکانات با تجهیز قیمت­های فروش و توزیع به هندهلدهای مناسب وجود دارد.

مواردی که هنگام استقرار سیستم مکانیزه پخش و توزیع باید درنظر گرفت:

· چه تعداد ویزیتور و موزع وجود دارند. · آیا ارسال سفارشات درلحظه اهمیت دارد. · آیا به رسید تحویل و امضاء مشتریان نیاز است. · آیا به مسیربندی ویزیت و تحویل نیاز است. · آیا پرداخت درمحل در فرآیندهای مجموعه وجود دارد. · آیا اتصال به سایر نرم­افزارهای یکپارچه و ERP نیاز است.

.      کنترل اعتبار، روند خرید مشتری توسط فروشنده در هنگام سفارشگیری

.      ایجاد نظام توزیع Paperless و کاهش زمان و هزینه ثبت اطلاعات و کنترل ویزیت

.      به روز رسانی تقاضا، دسته بندی و مانیتورینگ سفارشات

.      ردیابی مکانیزه کالا از سفارش تا تحویل به مشتری (بر اساس بچ یا سریال)

.   دسترسی به هنگام Real Time به اطلاعات مراکز توزیع، انبارها، سفارشات و فروش

.      ارایه گزارشات تحقیقات بازار و مراقبت از عملکرد رقبا

.   استفاده از تکنولوژی و تجهیزات  شناسایی و ردیابی خودکار: RFID, Barcode, GIS, GSM/GPRS, GPS, Hand Held

.      کاهش و کنترل هزینه های نگهداری و خواب سرمایه

.      کنترل نوسان قیمت، بر اساس سیاستهای فروش (تخفیفات، جوایز فروش و ...)

.      مدیریت کالاهای متنوع آماده فروش

.      برنامه ریزی موثرتر و کنترل عملکرد توزیع، حمل، ویزیتورها و ...

.      کاهش زمان پاسخگویی و بهبود سرویس دهی به مشتری

.      ارایه گزارشات متنوع تحلیلی و مدیریتی

.      یکپارچه سازی اطلاعات و فرایندهای درون سازمان (فروش، توزیع، انبار، مالی و...)

دستگاه هندهلد

 

دستگاه پرینتر قابل حمل

یک سیستم پخش و توزیع دارای سه قسمت اصلی است:

·    نرم ­افزار مدیریت سفارش گیری: نرم­ افزار مربوطه مدیریت گردش کار و کنترل­های هر مجموعه را انجام می­ دهد. به­ روزرسانی درلحظه اطلاعات، مدیریت موجودی، کنترل و ردیابی عملیات و فرآیندهای فروش ازجمله شاخص­ های اصلی نرم­ افزار به­ شمار می­رود.

·    دستگاه جمع­ آوری اطلاعات(هندهلد): تجهیزات اصلی که کاربران فروش و توزیع از آن استفاده می­کنند. اخذ سفارش، دریافت لیست مشتریان، مسیرهای سفارش­گیری، توزیع، مدیریت پرداخت و تحویل همگی توسط هندهلد انجام می­شود.

·    پرینتر قابل حمل: تمامی فروش­ها به رسید ختم می­شوند. برای این منظور از موبایل پرینترها استفاده می­شود.