کاربرد RFID در صنایع هوایی

کاربرد RFID در صنایع هوایی

صنعت هوایی در عملیات چند منظوره، از سیستم ردیابی RFID بهره می گیرد. در سالهای اخیر استفاده  از سیستم ردیابی RFID در صنعت هوانوردی افزایش یافته است. RFID قادر است بدون نیاز به خط دید و با بهره گیری از امواج رادیویی برای برقراری ارتباط، شناسایی را انجام دهد. صنعت هوانوردی، که در آن خط دید قابل دسترس نیست، بررسی حجم عظیم ساک های دستی در مدت زمان کوتاه، یک پلت فرم کامل برای پذیرش فناوری های جدید و کارآمد تر فراهم می کند. RFID نه تنها در کنترل ساک های دستی بلکه در صنعت نیز جایگاه ثابتی به دست آورده است.

اولین کاری که مسافر هنگام ورود به فرودگاه انجام می دهد، چیست؟ ثبت پرواز و تحویل چمدانها.در حمل و نقل بار مسافر، حجم چمدانها بسیار بالاست و در نتیجه بازده کار دستی  کم می شود. اولین بار سیستم  RFID در فرودگاه هنگ کنک در سال ۲۰۰۸ راه اندازی شد، دلیل اصلی این انتخاب بهبود خدمات مسافربری، بالابردن  کارایی عملیات، کاهش کار دست در عملیات می باشد،زیرا پیدا کردن چمدان های گمشده صرفه اقتصادی بیشتری نسبت به پرداخت خسارت آنها دارد.

در  فرودگاه هنگ کنگ، با  استفاده از RFID در ردیابی چمدان ها، به طور متوسط هزینه جابجایی چمدانها با استفاده از RFID،۴ تا ۷ دلار کاهش یافته است. در پروازها ، مهمترین مساله  اینست که بار و مسافر در یک پرواز باشند. البته گاهی به این شکل نیست. گاهی اوقات مسافر بدون بار پرواز می کند، و اگر مسافر پرواز رابط  را از دست دهد چمدانش باید از هواپیما خارج شود.

 

برای به پرواز درآمدن هواپیما، نیاز به اجرای چندین عملیات همزمان است. علاوه بر چک بار مسافر،RFID  می تواند در مدیریت دارایی و خدمات زمینی نیز اعمال شود. خدمات و بهسازی پرسنل از ابزار و تجهیزاتی بهره می برند، که می توانند برچسب RFID داشته باشند و سپس زمانی که گم شدند به راحتی ردیابی شوند.

برای ساده تر شدن روند خدمات خشکشویی، می توان بر لباس کارکنان برچسب UHF زد. پس از اینکه کارمندان لباس های خود را برای شستشو به خشکشویی تحویل می دهند، لباس ها طبقه بندی شده، شسته شده و پس از آن به جای مناسب تحویل داده می شوند. می توان مشاهده کرد که هیچ لباسی گم نمی شود و لباسهایی که صدمه دیده اند می توانند جایگزین شوند.

تنها چمدانها نیستند که از محل حمل بار، داخل و خارج می شوند. محموله های “عادی” را نیز می توان برچسب زد، تا باعث بهبود در عملیات شوند. علاوه بر این، برچسب زدن قطعات حمل و نقل ، حمل و نقل الکترونیک (IAT) را نیز فعال می سازد. یکی دیگر از چیزهایی که  در هواپیما، ناگزیر به ذهن خطور می کند، خدمات پذیرایی RFID است، که می تواند در صرفه جویی چرخ دستی های مواد غذایی و اتصال بخش رژیم غذایی خاص به مسافر کمک کند. ردیابی پرسنل نیز یک راه نظارت بر کیفیت خدمات زمینی است. شناسایی افرادی که در منطقه خدمات زمینی فعالیت می کنند، تضمین می کند که هیچ فرد غیر مجازی در منطقه وجود ندارد.

 RFID همچنین می تواند برای افزایش  ایمنی استفاده شود. در هواپیما، جلیقه نجات در یک مکان دشوار، زیر صندلی قرار دارد. اگر شما مجبور باشید هر جلیقه نجات را به طور جداگانه کنترل کنید، اعلام موجودی از جلیقه نجات هایی که در داخل هواپیماست کار بسیار سختی است. هنگام استفاده از RFID، اعلام موجودی می تواند در راهرو نیز انجام شود. این امر همچنین در تعمیر و نگهداری و کنترل درجه ایمنی هواپیما، تجهیزات ایمنی مانند ماسک و اکسیژن بدون  اینکه نیاز به باز بودن دریچه ای باشد، بکار گرفته شود.

 

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

اخبار

مقالات

فهرست