پکیج مدیریت انبار

ارائه راهکارهای مدیریت انبار WMS

سیستم مدیریت انبار(WMS) به عنوان یک بخش حیاتی از زنجیره تامین در هر سازمان محسوب می شود. امروزه اجرای استاندارد صحیح روش های انبارداری بر اساس LIFO، FEFO، FIFO، ثبت و ردیابی اقلام بر اساس تاریخ تولید، تاریخ انقضاء، بچ نامبر و یا سریال، کنترل ورود و خروج، دیگر بصورت دستی امکان پذیر نمی باشد. سیستم مدیریت انبار سیناپ با تکیه به فن آوری بارکد پاسخی قانع کننده جهت مرتفع ساختن این موارد و نیازها است.

هدف هر انبار کنترل ورود و خروج و موجودی کالاها به بهترین و موثرترین روش در حداقل زمان ممکن و با صحت اطلاعات می باشد.. با توسعه کسب و کار، پیشرفت تکنولوژی و رقابتهای فشرده، روشهای کاغذی دیگر پاسخگو نمی­باشند. راهکار جامع انبار سیناپ در این حوزه، جمع­ آوری اطلاعات در لحظه، مکانیزه کردن فرآیندها و شناسه­ دار کردن کالاهای هر مجموعه را با هم ترکیب و ارایه می ­نماید.

در سیستم مدیریت انبار شرکت سیناپ تمامی فرآیندهای هر انبار شامل دریافت کالا، رسید، جانمایی، انبارگردانی، تحویل کالا و حواله به ­طور قابل ملاحظه ­ای بهینه شده و صرفه­جویی زمان، موجب افزایش منافع مجموعه ­ها خواهد شد.

سیستم مدیریت انبار می­تواند به شکل مستقل و یا یکپارچه و دارای ارتباط با سایر سیستم­های هر سازمان از قبیل ERP، نرم­ افزارهای جامع مالی (Total Solution) باشد، که این موضوع بیانگر انعطاف پذیری این پکیج می باشد. 

از مهمترین مزایای استفاده از این راهکار می توان به، افزایش بهره ­وری با استفاده از مدیریت اطلاعات صحیح و حذف کاغذ در فرآیندهای انبار،حذف دخالت کاربر و به تبع آن حدف خطاهای موجود به واسطه جمع­ آوری مکانیزه داده­ ها و امکان ارسال در لحظه(On line) اطلاعات تراکنش­های انبار درصورت دسترسی به پایگاه داده اشاره کرد.

انبار مکانیزه چیست؟

پاسخ فناوری امروز به نیازهای در حال رشد انبارداری، سیستم جامع مدیریت انبار (WMS) است که به سازمان یا شرکت‌ها کمک می‌کند تا کلیه امور و فرآیندهای مربوط به انبار را از لحظه ورود مواد اولیه، محصول نیمه ساخته و یا نهایی تا زمان خروج از انبار کنترل و مدیریت کنند. انبار مکانیزه در واقعی ترین شکل آن در انبارداری و استفاده از تجهیزات تخصصی برای انجام نقش هایی است که قبلاً توسط دست انسان انجام می شد. انبار مکانیزه، نیاز به کارگر ماهر یا غیر ماهر را برای انجام کارهای تکراری از بین می برد. به طور خلاصه، انبار مکانیزه  یا اتوماسیون سازی انبار یک عملیات انبار است که برای دستیابی به نتایج بیشتر با تلاش قابل توجهی کمتر با استفاده از یک یا چند فناوری امکان پذیر می کند. بهترین راه حل های انبار مکانیزه انبار مقیاس پذیر، ارگونومیک بوده و بازده سرمایه گذاری (ROI) را نه در سال بلکه در ماه به وجود می آورد.

سیستم مدیریت انبار (WMS) چیست؟

سیستم مدیریت انبار (WMS) به عنوان یک بخش حیاتی از زنجیره تأمین در هر سازمان محسوب می­شود. در محیط­ های انبار که کالاهای متعددی وجود دارند، هدف از یک سیستم مدیریت انبار کنترل تمامی عملیات در مراحل مختلف از قبیل دریافت، جانمایی، جمع­ آوری و حمل کالاها می­باشد. در روش­های قدیمی این عملیات با کاغذ ثبت و کنترل می­شد و با خطاهای زیاد، کند بودن فرآیندها و عدم وجود اطلاعات صحیح همراه بود.

ارتقاء و تکامل سیستم­ های انبار همانند سایر راهکارهای نوین است که برحسب نیاز و به واسطه شرایط رقابتی بازار، افزایش دقت و سرعت در سرویس­ دهی به مشتریان ایجاد شده است. استفاده از سیستم­های شناسایی خودکار از قبیل تجهیزات بارکد اسکنر، دستگاه­های جمع­ آوری اطلاعات(هندهلد)، زیرساخت شبکه بی­سیم و نرم­ افزارهای پیشرفته امکان مدیریت در لحظه و پویای جابجایی­ های مواد و محصول را فراهم می­سازد. افزایش سرعت و دقت در انبارهایی با حجم کالای بالا با وجود راهکار یکپارچه نرم­افزاری و سخت­ افزاری قابل اجرا می­باشد.

استقرار روشهای نوین و موثر با استفاده از سیستم مکانیزه انبار موجب بهره­ وری در سایر فرآیندهای یک مجموعه از جمله تولید، حمل و نقل، سفارش­گیری و حتی سیستم­های حسابداری و مالی می­شود. سیستم انبار مکانیزه(WMS) می­تواند به صورت یک نرم­ افزار مجزا با قابلیت اشتراک گذاری داده­ ها با سایر نرم­ افزارهای موجود در هر کسب و کار باشد.

 هسته اصلی یک سیستم انبار شامل دریافت کالا، جانمایی، جمع­ آوری، بسته­ بندی و ارسال است. در لایه­ های جزیی­ تر از آیتم­هایی مثل شرح و محل کالا، تعداد، واحد سنجش کالا، اطلاعات و سفارشات خرید و فروش به منظور تعیین اصولی چگونگی جانمایی و جمع­ آوری اقلام استفاده می­شود.

مزایای انبار مکانیزه

موارد زیر از مزیت‌های سیستم انبار مکانیزه هستند:

دسته‌بندى دقیق اطلاعات

کاهش بیش‌تر خطاپذیرى به دلیل کاهش دخالت نیروى انسانى و وارد نشدن دستى اطلاعات

دسترسى آسان به اطلاعات واقعى در جریان روند توزیع و استفاده یک کالا

سرعت بالا به همراه صحت بیشتر

تحلیل‌های هوشمند با استفاده از سیستم هوشمند تجاری

گزارش‌گیری‌های هوشمند از اطلاعات ثبت‌شده در سیستم

با وجود انبار مکانیزه رضایت مشتریان یک سازمان افزایش یافته و به سطحی بالاتر از سطحی که عملیات انسانی به آن دست یافته‌اند افزایش خواهد داد. انبار مکانیزه نه تنها آینده انبارداری بلکه از انبار مدرن، DC  و عملیات تولیدی خبر می‌دهد. در انبار مکانیزه، انبار به انواع و اندازه‌های مختلفی ارائه می‌شود. نکته مهم انتخاب نوع انبار مکانیزه مناسب برای نیازهای فردی شرکت و سازمان است. انبار مکانیزه لزوما انبار مکانیزه بدنی با روبات‌ها و تجهیزات انبار مکانیزه دستی برای انتقال مواد، مانند نقاله‌ها، دسته بندی‌ها یا تجهیزات ذخیره‌سازی مانند راه‌حل‌های AS/RS ندارد. هر انبار می‌تواند چابکی عملیاتی، انعطاف‌پذیری و عملکرد را از برخی مراحل مختلف (JIT) به ‌دست بیاورد.

ویژگی‌های انبار مکانیزه

دریافت موجودی و برگشتی‌ها به تسهیلات انبار

سیستم مدیریت انبار کارآمد شرکت‌ها را با کاهش مقادیر قطعات و محصولات غیرضروری و لازم در جهت کاهش هزینه‌های ذخیره هدایت می‌کند. در موجودی‌های بیش از حد این سیستم به حفظ مقادیر دقیق و به موقع منجر می‌شود. هدف اصلی آن حفظ تعادل مناسب موجودی است.

انبار لجستیک

در این سیستم محصولات خاص با یکدیگر به فروش رسیده یا بیشتر به فروش می‌رسند. محصولات خاص با هم دیگر در یک گروه قرار می‌گیرند یا با قرارگیری در نزدیکی منقطه تحویل سرعت فرآیند جمع‌‌آوری، بسته‌بندی و حمل و نقل مشتریان افزایش می‌دهد.

ایجاد یکپارچگی

با مکانیزه شدن سیستم امکان پیوند یکپارچه پردازش و مدیریت تدارکات برای انتخاب، بسته‌بندی و حمل کالا از تاسیسات انجام خواهد شد. این سیستم در ادغام با نرم افزار مدیریت کانال به ردیابی فروش از بازار‌های اینترنتی آنلاین و یکپارچگی کمک می‌کند.

تحلیل گزارشات و پیش بینی

موقعیت محصولات، تامین کنندگان و مدت زمان ذخیره سازی با استفاده از سیستم مکانیزه قابل انجام است که در آن می‌توان سطح موجودی را کنترل و فضای ذخیره انبار را به حداکثر رساند. در این شرایط بازدهی و آماده‌سازی در شرایط خاص چون فصول اوج فروش، تعطیلات یا معاملات روزانه انجام می‌شود.

فناوریهای قابل پیاده سازی در انبار مکانیزه

انبار مکانیزه مبتنی بر RFID

فناوری RFID ، جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در حوزه ی انبار است که از خوانش کالاها از راه دور و با سرعت بالا را ممکن می‌سازد. به‌کمک فناوری RFID، داده‌ها با استفاده از ابزار مناسب انتقال داده و ابزارهای خودکار یا ”Reader” از کالاها در فواصل معین استخراج شده، دریافت شده و در زمان و مکان مورد انتظار در اختیار پرسنل سازمان قرار می‌گیرد. در این فرآیند کالاهای موجود باید به tag مجهز بوده و به صورت خاص و منحصربه‌فرد شناسایی شوند. سیستم “Reader” با استفاده از امواج، شماره‌ی شناسایی تگ را روی کالاها مشاهده نموده و بدون نیاز به ارتباط مستقیم، آن را خوانده به شیوه‌های مناسب به داده‌های قابل استفاده در شبکه می‌افزاید.

انبار مکانیزه مبتنی بر بارکد

با استفاده از فناوری بارکد، الصاق بارکد، شناسایی کالاهای مرتبط به کمک بارکدخوان و مکانیزه‌ کردن انبار با صرف هزینه‌ی پایین انجام خواهد شد. در این انبارها با استفاده از بارکد، شناسایی کالاها به آسانی امکان‌پذیر است و نیاز به وجود متخصصین فنی انبار به حداقل می‌‌رسد. به‌علاوه با کمک این عملیات انبار از حالت دستی خارج شده و در پایان دوره نیز سرعت عملیات انبارگردانی افزایش یافته و فرآیندها به‌سادگی انجام می‌شوند. با تگ گذاری محصولات اطلاعات موجودی کالا، موقعیت قرارگیری و مشخصات آن‌ها همیشه در دسترس و قابل پیگردی است. صادرشدن قبض‌های انبار و تهیه‌ی گزارش‌‌های مورد نیاز مانند زمان سفارش مجدد برای هر قلم کالا نیز به‌سادگی توسط سیستم‌های مربوطه انجام می‌شود.

 

انبار مکانیزه مبتنی بر RFID انبار مکانیزه مبتنی بر بارکد مقایسه ویژگی ها
بی‌نیاز از دید مستقیم تگ و تگ‌خوان به خط دید مستقیم نیاز دارد تبادل داده‌ها
داده پویا با قابلیت خواندن / نوشتن داده ایستا فقط خواندنی نوع داده
سریع، یک به چند

( قابلیت شناسایی بیشتر از ۳۰۰ تگ در ثانیه(

به اپراتور بستگی دارد یک به یک سرعت
عمر تگ‌ها طولانی است. با استفاده کهنه و فرسوده می‌شوند چرخه عمر
زیاد محدود به کدهای عددی است انبارش داده
بالا پایین امنیت
استفاده از سه حافظه ذخیره‌سازی مجزا حدود ۵۰۰ Bit با توجه به نوع تگ ۲۵ کاراکتر حافظه
امکان استفاده از عایق روی چیپ برای جلوگیری از ضربه، رطوبت و ساییدگی وجود دارد امکان استفاده از برچسب پرینت‌های خاص برای چسبندگی وجود دارد
نور مستقیم خورشید مانع از خواندن آسان و صحیح بارکد‌ها است
دوام و قابلیت تطبیق با شرایط محیطی

 

 

 

 

سایر راهکارها

فهرست